Bysekretariatets nyhedsbrev for december 2019

02-12-2019

Nyhedsbrev - December 2019

Du modtager hermed Bysekretariatets nyhedsbrev for december, hvor du kan læse om nogle af de mange aktiviteter, Bysekretariatet og de mange foreninger og andre i området tilbyder beboerne i Randers Nordby. Du er altid velkommen til at besøge vores hjemmeside www.bysekretariatet.dk, hvor du kan læse meget mere om alle aktiviteterne i Nordbyen og se en film om det boligsociale arbejde. Du kan læse om persondatapolitik her

Glædelig jul og godt nytår

Vi i Bysekretariatet vil ønske alle beboerne i Nordbyen, alle samarbejdspartnere og andre venner en glædelig jul og godt nytår.

Der er lukket i Bysekretariaet mellem jul og nytår.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=131&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/Indvielse_9_-_Kopi.png

Julegaveværksted i Myretuen

Onsdagene 4. og 11. december kl. 15.30-17 er der juleværksted for børn og deres voksne i Myretuen. Børnene kan lave julegaver til familie og venner og alle er velkomne til at være med til at lave julepynt og juledekorationer til at tage med hjem. Det er målrettet børn i skolealderen og er gratis at deltage i - men der er et begrænset antal pladser, så der er tilmelding hos Claire på 4214 8608.

P.s. Der er også julegaveværksted i Vangdalen torsdag den 12. december kl. 15-17.

Mor til en teenagepige?

Kunne du tænke dig at mødes med andre mødre med teenagepiger, når vi opstarter netværksgruppe for mødre? I netværksgruppen mødes vi en gang om måneden og får besøg af oplægsholdere, snakker om udfordringer og glæder ved at være mor til en teenagepige, delere erfaringer og gode råd. Der er opstartsmøde i Parkcafeen på Flyvervej 5 tirsdag den 10. december kl. 16-17.30. Tilmelding hos Mia på 4214 8607.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/nordre%20fælled%20pige%20med%20lup.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=161&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/pige%20løbegruppe.jpg

Parkrun - i al slags vejr

På verdensplan deltager 3 mio. mennesker ugentligt i Parkrun - et gratis 5 km løb med tidstagning - og i Randers har vi vores egen Nordre Fælled Parkrun.

Hver lørdag kl. 9 kan du være med til at løbe eller gå 5 km på en fastlagt rute på Nordre Fælled og få taget tid. Så kan du se om du bliver bedre fra uge til uge - eller måske løbe eller gå i konkurrence med en flok venner. Parkrun er en social ting og alle kan være med - kom og se om det er noget for dig! Hvis du vil have taget tid skal du først registrere dig på hjemmesiden www.parkrun.dk Der er Parkrun hver lørdag og mødestedet er Myretuen.

Råd til huslejen

I Bysekretariatet kan alle beboere i RandersBolig få økonomisk rådgivning ved henvendelse til Bjarke på 4214 8602 eller Mads på 2290 9388. Du kan f.eks. få hjælp til at lave et budget, søge økonomisk støtte eller til at kontakte kommunen eller kreditorer, hvis du har gæld, du har svært ved at betale.

 

http://bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=158&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/penge%5b2%5d.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=203&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/paragraffer_retshjaelp.jpg

Gratis juridisk rådgivning 

Djurslands Retshjælp tilbyder gratis juridisk rådgivning i Nordbyen. Du kan træffe Retshjælpen hver mandag kl. 10-12 i Parkcafeen på Flyvervej 5. Så har du et spørgsmål til lovgivning eller har en sag du vil have kigget på, kan du møde op i åbningstiden og "trække et nummer" til køen. Husk at have alle relevante papirer med.

Du kan læse mere om Djurslands Retshjælp på deres hjemmeside.

Børneklub i Vangdalen

Red Barnet Ungdom holder børneklub i Vangdalen hver onsdag kl. 16.30-18.30. Alle børn i alderen 3-12 år er velkomne til et par hyggelige timer i og ved lokalerne på Ved Byskellet 3-5, kld. hvor de frivillige laver forskellige aktiviteter for og med børnene. Der er ingen tilmelding og det er gratis at deltage.

http://bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/boernetegning.jpg

Nørkleklub og Åben Café

Mandag og torsdag er det muligt at komme i Parkcafeen og få en kop kaffe eller te sammen med andre beboere i området, låne en computer, tage et spil, se fjernsyn eller få en gratis bog med hjem. Om formiddagen er der desuden mulighed for at deltage i Nørkleklub og over middag er der Åben Café. Man må gerne medbringe madpakke og der er gratis kaffe og te. Der er åbent mandag og torsdag kl. 9.30-14.30. Den sidste gang med åbent før jul er den 16. december. Den 19. december er der lukket pga. juleudflugt og så er der nørkleklub og åben café igen fra den 6. januar.

Fællesspisninger

Hver måned er det muligt at deltage i fællesspisninger et sted i Nordbyen. Her kan du komme selv eller tage familien med til en hyggelig og afslappet aften uden madlavning og i godt selskab. Det koster normalt 30 kr. pr. voksen og børn under 14 år er gratis.

Torsdag den 6. december fra kl.15.30 er der juleklip og julefællesspisning i Parkcafeen. Der er spisning kl. 17 og menuen står på sprængt kalkunbryst med tilbehør og det koster 30 kr pr. voksen og er gratis for børn under 14 år. Risalamande til dessert kan tilkøbes for 10 kr. Tilmelding hos Mia på 4214 8607.

Torsdag den 12. december fra kl. 15 er der julegaveværksted og julefællesspisning i Vangdalen. Alle er velkomne til julegaveværksted, men fra kl. 17 er der spisning for de tilmeldte. Der er risengrød på menuen og det koster 20 kr. pr. voksen og gratis for børn under 14 år. Tilmelding hos Mia på 4214 8607 senest den 9. december.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/fællesspisning%20021014.JPG

Kontingentstøtte for børn og unge

I Bysekretariatet kan man få hjælp til at søge forskellige fonde om støtte til at betale kontingent til børn og unges fritidsaktiviteter. Du kan henvende dig til Mia på 4214 8607 eller Diana på 4214 8613 og aftale nærmere.

 

Lørdagsklub i Vangdalen

Hver lørdag kl. 17-21 mødes en gruppe kvinder og deres børn i Ved Byskellet 3-5, kld. til en hyggelig snak og socialt samvær. Der er kaffe og te på kanden og man skiftes til at medbringe lidt kage. Én gang om måneden skiftes man til at medbringe noget mad.

Hvis du har lyst til at være en del af fællesskabet, så kom forbi og mød nogle af dine naboer, Børn skal være ledsaget af en voksen. For flere oplysninger kan du kontakte Diana på 4214 8613 eller Yeter på 4699 1232.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/Vangdalen_skulptur.jpg

Gratis juletræer

Jørgen Glud har doneret over 100 juletræer til trængte børnefamilier i Jennumparken, Glarbjergvejområdet og Vangdalen. Sparekassen Kronjylland og Bach & Pedersen Transport A/S har sørget for transporten og det hele er koordineret af Lions Club Randers Gudenå. Der er allerede uddelt træer ved Jennumparken, men onsdag den 4. december kl. 14-16 bliver der uddelt træer ved Beboerhuset i Vangdalen. Der bliver uddelt efter først-til-mølle-princippet.

 

Nyt fra foreninger og andre i Nordbyen:

 

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/image/b%C3%B8rnedisko%202014.JPG

Aktivitetsforeningen Jennumparken

Åbent i Parken: Hver tirsdag, torsdag og fredag kl. 18-20. Parken, Husarvej 26, kld.

Familiesvømning: Hver lørdag kl. 10-12 på Tirsdalens Skole.

Søndagsfodbold: Søndage i lige uger. Nærmere oplysninger i Parken.

Kreaklub for børn: Hver tirsdag kl. 18.30-20 i Parken (for børn fra 6 år).

Computerhjælp: Torsdage i ulige uger  kl. 18-20.

Brætspilsaften: Torsdage i lige uger  kl. 18-20.

Juletræsfest Den 7. december kl. 14. Her er der godteposer, julemand og salg af æbleskiver og franskbrød. Billetter til 10 kr. købes i Parken i åbningstiden.

Juletur til Bazar Vest og Tivoli Friheden: Fredag den 27. december kl. 12. Billetter købes for 50 kr. pr. person i åbningstiden i Parken.

Ledige haver ved Garnisonsvej. Der er ledige haver til leje for foreningens medlemmer. Kontakt Claire i Bysekretariatet for flere oplysninger.

Hold øje med opslag og facebook for foreningens andre aktiviteter.

Alle kan blive medlemmer af Aktivitetsforeningen Jennumparken, det koster 360 kr pr. husstand årligt. Bor du i Jennumparkens afd. 27, 28, 56 eller 104 betaler du allerede kontingent over huslejen og skal blot henvende dig i Bysekretariatet og udfylde seddel med medlemsinformation.

Bydelsmødreforeningen

Bydelsmødreforeningen mødes en gang om ugen til hyggeligt samvær og forskellige aktiviteter. Det foregår hver fredag kl. 10.30-14.30  i Andreashuset på Hadsundvej 79. Alle kvinder og piger over 15 år er velkomne.

http://www.bysekretariatet.dk/UserFiles/image/bydelsm%C3%B8dreforening%20lille.JPG

 

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=160&height=213&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/yoga.jpg

Nordbyens Motion

Efterårets program:

Mandag kl. 19-20: Zumba Fitness (voksne og børn over 12 år sammen med en voksen). Nørrevangsskolens lille gymnastiksal.

Onsdag kl. 16.30-17.30: Pilates (fra 16 år). Drengenes gymnastiksal på Randers Statsskole.

Onsdag kl. 17.30-18.30: Yoga (fra 16 år). Drengenes gymnastiksal på Randers Statsskole.

Torsdag kl. 18.30-20: Afspænding og callanetics (fra 16 år): Nørrevangsskolens lille gymnastiksal.

Tilmelding foregår ved kontooverførsel af kontigent - se mere på facebooksiden.

Følg med på foreningens facebookside, hvorigennem du også kan kontakte bestyrelsen.

Skt. Andreas Kirke

Nordbyens juletræsfest foregår i år søndag den 29. december kl. 13-16 på Nørrevangsskolen. Alle børn og voksne er velkomne til juletræsfest med risengrød, juleunderholdning og julemand. Der er tilmelding og billetkøb (godteposebilletter til børn koster 10 kr, ellers er deltagelse gratis) på kirkekontoret senest den 16. december.

Julekoncert med kirkens kor er søndag den 15. december kl. 15. Kom i ægte julestemning med sang og musik. Der er gratis entré.

Fontænen er et tilbud til alle over 30 år om socialt samvær og aktiviteter. Det foregår hver tirsdag  kl. 9.30-12.30 i Andreashuset på Hadsundvej 79. Følg med deres facebookside i forhold til ferie og andre nyheder.

Foodbank Her bliver der indsamlet og udleveret langtidsholdbar mad og hygiejneartikler til de mest trængende. Du kan aflevere donationer i kirkekontorets åbningstid. Her kan man også få udleveret en færdigpakket pose med madvarer.

Kontakt: Kirkekontoret, Hadsundvej 81, tlf. 8643 2902, kontor@andreaskirken.dk. Hverdage kl. 9-12.30 og torsdage kl. 16-17.

http://bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/fontaenen_i_andreashuset_310117_-_Kopi.jpg

Natur og ungdom

Natur og ungdom har startet en ny naturklub for børn i alderen 7-13 år. Der er mødegange 1-2 gange om måneden, hvor der er naturaktiviteter tilpasset årstiden med mødested ved Myretuen. Det er gratis at deltage de første par gange, så man kan se om det er noget. Desuden er det gratis at deltage i de aktiviteter, der er markeret åbent hus. Du kan få mere information på Natur og ungdoms facebookside her eller ved at skrive til hellebing@hotmail.com. Der er ingen aktiviteter i Naturklubben i december og januar. Så næste gang er lørdag den 2. februar kl. 15-16.39, hvor der er et åbent arrangement med midvinterfets omkring bålet.

 

FDF Kreds 2

Kom og vær med til FDF: Leg og hygge, bål og sjove aktiviteter.

Onsdage kl. 17.30-10: Puslinge (5-6 år), Tumlinge (7-8 år) og Pilte (9-10 år)

Torsdage kl. 19-20.30: Væbnere og Seniorvæbnere (11-14 år) og Seniorer (15-18 år)

Tirsdage sommer kl. 18.30-20.30 og vinter kl. 19-20.30: Sejlads (12-99 år)

Mandage kl. 18.30-19.45: Tamburkorps for begyndere (9-? år)

Mandage kl. 18.30-20.30: Tamburkorps for øvede (9-? år)

Kontakt: FDF Randers 2, Langvangen 2 eller Leif Laursen tlf. 2530 7243. Se mere her

 

 

Persondataforordning

Bysekretariatet er som del af boligforeningen Møllevænget & Storgaarden omfattet af RandersBoligs persondatapolitik, som du kan læse her.

I forbindelse med at du tilmeldte dig dette nyhedsbrev opgav du navn og email-adresse. Disse oplysninger bruges udelukkende til at sende nyhedsbreve til dig og vil aldrig blive videregivet til tredjepart. Du kan afmelde nyhedsbrevet her

 

Har du kommentar eller nyheder til nyhedsbrevet, er du velkommen til at sende en mail til sonja@msbolig.dk

Weltklasse!