Bysekretariatets nyhedsbrev for oktober 2019

01-10-2019

Nyhedsbrev - Oktober 2019

Du modtager hermed Bysekretariatets nyhedsbrev for oktober, hvor du kan læse om nogle af de mange aktiviteter, Bysekretariatet og de mange foreninger og andre i området tilbyder beboerne i Randers Nordby. Du er altid velkommen til at besøge vores hjemmeside www.bysekretariatet.dk, hvor du kan læse meget mere om alle aktiviteterne i Nordbyen og se en film om det boligsociale arbejde. Du kan læse om persondatapolitik her

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/nordre%20fælled%20pige%20med%20lup.jpg

Feriefrokost for børnefamilier

Mandag den 14. oktober kl. 13 er der feriefrokost for børnefamilier i Myretuen. Der skal leges med sprog, ord og rim og laves fællesfrokost. Det koster 15 kr. pr. voksen og gratis for børn. Der er tilmelding senest fredag den 11. oktober til Claire på 4214 8608.

Infrastruktur i Jennumparken

Tirsdag den 1. oktober kl. 17-20 er der beboerinddragelse i forbindelse med infrastrukturændringer i Jennumparken. Beboere i afd. 27, 28, 51 og 56 i Møllevænget & Storgaarden og afd. 104 i Lejerbo inviteres til at fortælle om erfaringer og idéer i forbindelse med ændringerne. Det foregår i Parkcafeen på Flyvervej 5 og der serveres en gratis sandwich til deltagerne.

Torsdag den 10. oktober kl. 17 inviteres børnefamilier til gratis fællesspisning i Myretuen. Her kan de voksne og større børn bidrage med deres idéer til infrastrukturændringerne imens de mindre børn kan lege og hygge. Der er tilmelding til fællesspisningen hos Claire på 4214 8608 senest den 7. oktober.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=131&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/Indvielse_9_-_Kopi.png

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/Nordre%20Fælled%20børn.JPG

Onsdagshygge i Myretuen

Claire laver sjov og leg i naturen for familier, børn og unge om onsdagen kl. 15-16. Det kan være bålhygge, snitteværksted, myretuespil, stenbilleder eller noget helt andet hun finder på. Der er ingen onsdagshygge i efterårsferien i uge 42.

Velkommen til Mads

I dag 1. oktober siger vi i Bysekretariatet og RandersBolig velkommen til en ny kollega. Det er Mads Bjerre, der er blevet ansat som økonomisk boligsocial medarbejder i projektet Råd til huslejen. Vi siger velkommen til Mads.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=175&height=233&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/svampetur_kurv_og_haender.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=167&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/julegaveværksted%202014.JPG

Åbent hus i Nørkleklub og Åben Café

Mandag den 21. oktober kl. 10-14 er der åbent hus i Nørkleklub og Åben Café i Parkcafeen på Flyvervej 5. Her kan du møde aktivitetsmedarbejderne Charlotte og Mette og deltagerne i de to tilbud. Du kan se og høre mere om hvad det går ud på og være med til hygge. Og så kan du finde ud af om det er noget for dig at være med til. Der serveres kaffe og kage og alle er velkomne til at komme forbi i løbet af de fire timer.

Fælleshaven ved Myretuen

Lørdag den 26. oktober kl. 10-12 er der arbejdsdag i fælleshaven. Her skal haven gøres klar til vinteren og de sidste afgrøder skal høstes. Alle er velkomne og der er ingen tilmelding - men skulle du have lyst til at vide mere, kan du kontakte Claire på 4214 8608.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=141&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/begyndelse_af_faelleshave_2018_(6)_-_Kopi.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=161&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/pige%20løbegruppe.jpg

Parkrun - ugentligt og gratis 5 km løb eller gåtur

På verdensplan deltager 3 mio. mennesker ugentligt i Parkrun - et gratis 5 km løb med tidstagning - nu også i Randers. Hver lørdag kl. 9 kan du være med til at løbe eller gå 5 km og få taget tid. Så kan du se om du bliver bedre fra uge til uge - eller måske løbe eller gå i konkurrence med en flok venner. Parkrun er en social ting og alle kan være med - kom og se om det er noget for dig! Hvis du vil have taget tid skal du først registrere dig på hjemmesiden www.parkrun.dk Der er Parkrun hver lørdag.

Råd til huslejen

I Bysekretariatet kan alle beboere i RandersBolig få økonomisk rådgivning ved henvendelse til Bjarke på 4214 8602 eller Mads på 2290 9388. Vidste du at du også kan følge Råd til huslejen på facebook? Her kan du få gode råd og tips til hverdagsøkonomi.

http://bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=158&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/penge%5b2%5d.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=203&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/paragraffer_retshjaelp.jpg

Gratis juridisk rådgivning 

Djurslands Retshjælp tilbyder gratis juridisk rådgivning i Nordbyen. Du kan træffe Retshjælpen hver mandag kl. 10-12 i Parkcafeen på Flyvervej 5. Så har du et spørgsmål til lovgivning eller har en sag du vil have kigget på, kan du møde op i åbningstiden og "trække et nummer" til køen.

Du kan læse mere om Djurslands Retshjælp på deres hjemmeside.

Børneklub i Vangdalen

Red Barnet Ungdom holder børneklub i Vangdalen hver onsdag kl. 16.30-18.30. Alle børn i alderen 3-12 år er velkomne til et par hyggelige timer i og ved lokalerne på Ved Byskellet 3-5, kld. hvor de frivillige laver forskellige aktiviteter for og med børnene. Der er ingen tilmelding og det er gratis at deltage.

http://bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/boernetegning.jpg

Parkcafeen - Nørkleklub og Åben Café

Mandag og torsdag er det muligt at komme i Parkcafeen og få en kop kaffe eller te sammen med andre beboere i området, låne en computer, tage et spil, se fjernsyn eller få en gratis bog med hjem. Om formiddagen er der desuden mulighed for at deltage i Nørkleklub og over middag er der Åben Café. Man må gerne medbringe madpakke og der er gratis kaffe og te. Der er åbent hver mandag og torsdag kl. 9.30-14.30.

Fællesspisninger

Hver måned er det muligt at deltage i fællesspisninger et sted i Nordbyen. Her kan du komme selv eller tage familien med til en hyggelig og afslappet aften uden madlavning og i godt selskab. Det koster normalt 30 kr. pr. voksen og børn under 14 år er gratis.

Mandag den 14. oktober kl. 17 i Ved Byskellet 3-5, kld. Menuen står på junglekylling, hvor man mixer sit eget tilbehør. Efter maden er der små konkurrencer ved bordene. Tilmelding hos Mia på 4214 8607 senest den 11. oktober.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/fællesspisning%20021014.JPG

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=167&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/suppe.jpg

Suppeaftener på Borupvænget

Områdecentret Borupvænget og Bysekretariatet inviterer til suppeaftener tirsdag den 8. oktober og onsdag den 30. oktober, begge gange kl. 17.30-19. Her inviteres alle naboer og andre intresserede til Borupvænget på Gl. Hobrovej til en hyggelig fællesspisning, hvor man for kun 35 kr. pr. voksen og 20 kr. pr. barn får aftenens suppe ad libitum og kaffe og småkager til dessert. Der kan købes drikkevarer på stedet. Tilmelding er nødvendig senest den 2. oktober (til den 8. oktober) og den 23. oktober (til den 30. oktober) hos Inge på 20476473. Der er også suppeaften torsdag den 28. november.

Basketball i efterårsferien

Mandag den 14. og tirsdag den 15. oktober inviterer Get2sport til to dages basketballcamp i samarbejde med Randers Cimbria. Det foregår i Arena Randers kl. 12-16 begge dage. Det koster 50 kr. at være med til campen og udover to dages undervisning i basketball får man en hoodie, en t-shirt, sin egen bold og mad og drikke. Der er tilmelding hos Diana på 4214 8613.

Tirsdag den 8 oktober kl. 18 er der infomøde i Parkcafeen. Der serveres gratis pizza og de to professionelle basketspiller Charlie og Mike fortæller om campen.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/fritidsjob.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/brandkadetter.jpg

Plads til flere brandkadetter

Hvis du går i 9.-10. klasse og gerne vil gå til noget anderledes i fritiden, er brandkadetter et godt bud. Der er ledige pladser på holdet. Her vil du lære om brandbekæmpelse, redning, klimaberedskab og førstehjælpskursus (med bevis som kan bruges, når du skal tage kørekort). Det er spændende og udfordrende at være brandkadet - og det er godt at kunne skrive på cv'et. Det foregår på Falcks Uddannelsescenter på Langvang hver onsdag kl. 18-21. Kontakt Sonja på 4214 8604.

MyWay - gratis metodehåndbog

Bysekretariatet har i september udgivet en metodehåndbog om den metode, der ligger til grund for projektet MyWay. Bogen kan downloades gratis her. Læs mere om baggrunden for udgivelsen her.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=150&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/myway-skilt.jpg

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/gåtur%20Nordre%20Fælled.jpg

Gåværter søges - infomøde

Bysekretariatet og Bevæg dig for livet søger efter gåværter. En gåvært er tovholder for gåture efter eget valg. Det kan være lange ture, korte ture, ture i højt tempo eller slentreture, ture i naturen eller i byområder. Det kan være daglige ture, ugentlige, månedlige eller ad hoc-ture. Kunne du tænke dig at blive gåvært eller vil høre mere, så kom til infomøde i Parkcafeen på Flyvervej 5 mandag den 28. oktober kl. 17-21. Læs mere og tilmeld dig her

I uge 41 er der WeWalk-uge og der vil være forskellige gåture med gåværter i løbet af ugen. Hver dag kl. 10 i uge 41 er der bl.a. en gåtur med hundelufterne på Nordre Fælled med mødested ved Flyvepladsen (man kan også deltage uden hund) og lørdag den 12. oktober kl. 9 er der særligt fokus på gåturen ved Parkrun.

Lørdagsklub i Vangdalen

Hver lørdag kl. 17-21 mødes en gruppe kvinder og deres børn i Ved Byskellet 3-5, kld. til en hyggelig snak og socialt samvær. Der er kaffe og te på kanden og man skiftes til at medbringe lidt kage. Én gang om måneden skiftes man til at medbringe noget mad.

Hvis du har lyst til at være en del af fællesskabet, så kom forbi og mød nogle af dine naboer, Børn skal være ledsaget af en voksen. For flere oplysninger kan du kontakte Diana på 4214 8613 eller Yeter på 4699 1232.

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/Vangdalen_skulptur.jpg

 

Kontingentstøtte for børn og unge

I Bysekretariatet kan man få hjælp til at søge forskellige fonde om støtte til at betale kontingent til børn og unges fritidsaktiviteter. Du kan henvende dig til Mia på 4214 8607 eller Diana på 4214 8613 og aftale nærmere.

De utrolige år - et forældrekursus

Mandag den 21. oktober starter et nyt hold til forældrekurset De utrolige år. Det er et 18 ugers kursus med fokus på positivt samvær med børn. Man kan læse mere om kurset hos PPR. Du kan få flere oplysninger hos underviserne Maiken på 2131 1321 og Trine på 2131 1333.

Babyklub

Går du hjemme med din baby? Så kan babyklub være noget for dig. Vi starter op med et nyt forløb tirsdag den 22. oktober kl. 9.30-11.30 i Børnehuset Jennumparkens lokaler. Forløbet er på 8 mødegange, der alle har sit eget tema, som tandpleje, sprog og motorik. Kom og vær med til hyggelige formiddage sammen med andre børn (op til 2 år) og forældre. Tilmelding og mere information hos Mia på 4214 8607.

 

Nyt fra foreninger og andre i Nordbyen:

 

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=166&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/image/b%C3%B8rnedisko%202014.JPG

Aktivitetsforeningen Jennumparken

Åbent i Parken: Hver fredag kl. 18-20 og lørdag kl. 9-12. Parken, Husarvej 26, kld.

Familiesvømning: Hver lørdag kl. 10-12 på Tirsdalens Skole.

Søndagsfodbold: Søndage i lige uger kl. 10-12

Kreaklub for børn: Hver tirsdag kl. 18.30-20 i Parken (for børn fra 6 år)

Hyggekrea for voksne: Hver torsdag kl. 18.30-20.30

Hold øje med opslag og facebook for foreningens andre aktiviteter.

Alle kan blive medlemmer af Aktivitetsforeningen Jennumparken, det koster 360 kr pr. husstand årligt. Bor du i Jennumparkens afd. 27, 28, 56 eller 104 betaler du allerede kontingent over huslejen og skal blot henvende dig i Bysekretariatet for at få medlemskort.

Bydelsmødreforeningen

Bydelsmødreforeningen mødes en gang om ugen til hyggeligt samvær og forskellige aktiviteter. Det foregår hver fredag kl. 10.30-14.30  i Andreashuset på Hadsundvej 79. Alle kvinder og piger over 15 år er velkomne.

http://www.bysekretariatet.dk/UserFiles/image/bydelsm%C3%B8dreforening%20lille.JPG

 

http://www.bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=160&height=213&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/yoga.jpg

Nordbyens Motion

Efterårets program:

Mandag kl. 19-20: Zumba Fitness (voksne og børn over 12 år sammen med en voksen). Nørrevangsskolens lille gymnastiksal.

Onsdag kl. 16.30-17.30: Pilates (fra 16 år). Drengenes gymnastiksal på Randers Statsskole.

Onsdag kl. 17.30-18.30: Yoga (fra 16 år). Drengenes gymnastiksal på Randers Statsskole.

Torsdag kl. 18.30-20: Afspænding og callanetics (fra 16 år): Nørrevangsskolens lille gymnastiksal.

Tilmelding foregår ved kontooverførsel af kontigent - se mere på facebooksiden.

Følg med på foreningens facebookside, hvorigennem du også kan kontakte bestyrelsen.

Skt. Andreas Kirke

Fontænen er et tilbud til alle over 30 år om socialt samvær og aktiviteter. Det foregår hver tirsdag  kl. 9.30-12.30 i Andreashuset på Hadsundvej 79. Følg med deres facebookside i forhold til ferie og andre nyheder.

Aspirantkor er et gratis tilbud om kor for børn fra 3. klasse og opefter. Det foregår om onsdagen kl. 16-17. Kontakt korleder Vibeke på vip@andreaskirke.dk, hvis du vil vide mere.

Familietur til Moesgaard: Fredag den 18. oktober er der familietur med afgang fra kirken kl. 10 og hjemkomst kl. 16. Prisen er 75 kr for voksne, børn er gratis. Tilmelding til kirkekontoret senest onsdag den 9. oktober.

Kirke og kødsovs: Onsdag den 30. september kl. 17. Kirke og kødsovs er en kort børnegudstjeneste med efterfølgende fælles aftensmad. Det er gratis at deltage. Tilmelding til kirkekontoret med navn og antal børn og voksne senest mandag den 28. september.

Foodbank Her bliver der indsamlet og udleveret langtidsholdbar mad og hygiejneartikler til de mest trængende. Du kan aflevere donationer i kirkekontorets åbningstid. Her kan man også få udleveret en færdigpakket pose med madvarer.

Kontakt: Kirkekontoret, Hadsundvej 81, tlf. 8643 2902, kontor@andreaskirken.dk. Hverdage kl. 9-12.30 og torsdage kl. 16-17.

http://bysekretariatet.dk/GetThumbnail.ashx?mode=1&width=250&height=187&permanent=true&imagepath=~/UserFiles/Image/fontaenen_i_andreashuset_310117_-_Kopi.jpg

Natur og ungdom

Natur og ungdom har startet en ny naturklub for børn i alderen 7-13 år. Der er mødegange 1-2 gange om måneden, hvor der er naturaktiviteter tilpasset årstiden med mødested ved Myretuen. Det er gratis at deltage de første par gange, så man kan se om det er noget. Desuden er det gratis at deltage i de aktiviteter, der er markeret åbent hus. Du kan få mere information på Natur og ungdoms facebookside her eller ved at skrive til hellebing@hotmail.com.

Lørdag den 19. oktober kl. 13-16: Åbent hus: Snitteværksted. Snitte-Sten kommer og hjælper os med at snitte flotte ting i træ. Og bagefter laver vi dejlig varm suppe og brød over bål.

Lørdag den 2. november kl. 13-16: Naturklubaktiviteter: Vi laver bålmad og finder ud af hvordan dyrene forbereder sig på vinteren.

FDF Kreds 2

Kom og vær med til FDF: Leg og hygge, bål og sjove aktiviteter.

Onsdage kl. 17.30-10: Puslinge (5-6 år), Tumlinge (7-8 år) og Pilte (9-10 år)

Torsdage kl. 19-20.30: Væbnere og Seniorvæbnere (11-14 år) og Seniorer (15-18 år)

Tirsdage sommer kl. 18.30-20.30 og vinter kl. 19-20.30: Sejlads (12-99 år)

Mandage kl. 18.30-19.45: Tamburkorps for begyndere (9-? år)

Mandage kl. 18.30-20.30: Tamburkorps for øvede (9-? år)

Kontakt: FDF Randers 2, Langvangen 2 eller Leif Laursen tlf. 2530 7243. Se mere her

 

 

Persondataforordning

Bysekretariatet er som del af boligforeningen Møllevænget & Storgaarden omfattet af RandersBoligs persondatapolitik, som du kan læse her.

I forbindelse med at du tilmeldte dig dette nyhedsbrev opgav du navn og email-adresse. Disse oplysninger bruges udelukkende til at sende nyhedsbreve til dig og vil aldrig blive videregivet til tredjepart. Du kan afmelde nyhedsbrevet her

 

Har du kommentar eller nyheder til nyhedsbrevet, er du velkommen til at sende en mail til sonja@msbolig.dk

 

Weltklasse!